Hooldamata laudpõrandasse kipuvad käiguteed sisse kuluma

Autor: Eneken Laasme

Õlitatud põrand on lakituga võrreldes kulumisele vastupidavam, ent eeldab hooldusõlide kasutamist.

Kulunud käiguteed põrandas on kõige levinum põhjus, miks põrandat uuesti lihvida ning seejärel õlitada või lakkida.

Kui tegemist on lakitud põrandaga, tuleb kogu põrand uuesti üle lihvida ja lakkida. Õlitatud põranda puhul tuleks aga kulunud koht pesta või lihvida ning seejärel katta põrand uuesti põrandaõliga. Samas ei pea lihvima tervet põrandat.

Lakitud põranda puhul võib arvestada umbes 3-4 aastaga, enne kui põrand hakkab kuluma. “Kulumise kiirust on väga raske hinnata, kuna kõik sõltub sellest, kuidas põrandat hooldatakse,” nendib OÜ Parkett Rumma turundusjuht Toomas Rumma. “Kvaliteetseid lakke kasutades peaks lakitud põrand vastu pidama vähemalt 4 aastat, õige hoolduse puhul kauemgi,” täpsustab OÜ BestFloor juhatuse liige Allan Peet.

Õlitatud põrand ei kulu nii suurel määral kui lakitud põrand. Sellise põranda vastupidavus on õige hooldamise puhul mitu korda pikem. “Kui põranda omanik hooldab õlitatud põrandat hooldusõlidega, ei ole vaja kulumist kartagi,” julgustab Rumma.

“Lakitud põranda puhul on miinuseks see, et kui lakikiht saab kannatada, on kohtparandust teha praktiliselt võimatu,” rõhutab Peet. “Õlitatud põranda puhul piisab aga tavaliselt vaid korraliku hoolduse tegemisest või tellimisest ning põrand saab uuesti värske näo.” Ka tugevdab iga hooldusõli kiht õlitatud põranda viimistluskihti ning suurendab selle vastupanuvõimet puitu kahjustavatele teguritele.

“Statistiliselt võin öelda, et umbes 90% inimestest ei tee või ei telli põrandatele hooldust enne, kui on juba lootusetult hilja ning siis imestatakse, kui töö hind tundub neile liiga kallis. Valest hooldustehnikast räägib aga see, et õlitatud põrandal olevaid plekke hakatakse eemaldama tänapäevaste superpesuvahenditega, mis on enamasti mõeldud rasva eemaldamiseks. Kuid õli ongi oma olemuselt ju tegelikult rasv ja kui see puidust välja pesta, jääb järele vaid inetu tuhm laik või muutub koguni terve põrand tuhmiks,” hoiatab Peet.

Uue lakitud või õlitatud põranda lihvimine ja uuesti katmine laki või õliga maksab keskmiselt 190-200 kr/m2. Sellele lisandub 18% käibemaks. Vanade lakitud või õlitatud põrandate lihvimine ning uuesti lakkimine või õlitamine läheb aga maksma keskmiselt 230 kr/m2 + 18% käibemaks.

Allikas: Äripäev 26.07.2006